Vietnes ielādes ātrums ir laika posms no brīža, kad lietotājs noklikšķina uz saites, līdz brīdim, kad viņš var sākt mijiedarboties ar saturu.
Iespējamība, ka lietotāji veiks mērķa darbību, palielinās, atkarībā no TTFB — “laika līdz pirmajam baitam” (Time to First Byte). Tieši tas atspoguļo laika posmu, kas paiet no brīža, kad lietotājs nosūta vaicājumu, līdz no servera tiek saņemts pirmais informācijas baits.
TTFB ietver laiku DNS servera meklēšanai un laiku, lai ar to izveidotu stabilu savienojumu, izmantojot:
- TCP — datu pārraides kontroles protokolu (“Transmission Control Protocol”).
- SSL — šīfrēšanas standartu “Secure Sockets Layer”, ko izmanto, veidojot savienojumu starp klientu un serveri.
Kādam ir jābūt vietnes ielādes ātrumam
Par optimālu TTFB rādītāju uzskata 2–3 sekundes. Šajā diapazonā atrodas visi topā esošie projekti, kurus augsti kotē meklētājprogrammas.
Bet no teorētiskā viedokļa ideāls būtu rezultāts 0,5 sekundes. Jo tieši ar šādu ātrumu reaģē vidusmēra lietotājs. Būtu sagaidāms, ka ar laiku labākie vietņveži tieksies uz šo rādītāju.
Protams, mēdz būt izņēmumi. Lielu lietojumprogrammu ielāde var prasīt desmitiem sekunžu vai pat ilgāk. Šādos gadījumos pat tiek izmantota ielādes skala, lai apmeklētāji saprastu, cik ilgi viņiem vēl būs jāgaida.
Ja jūs strādājat pie šāda projekta optimizācijas, jums vajadzētu orientēties uz tiešajiem konkurentiem. Centieties savās lapās sasniegt līdzīgu vai labāku rezultātu.
Kas ietekmē lapu ielādes ātrumu
Lai gan var šķist, ka lapas ielādes ātrums ir atkarīgs tikai no tās satura un “svara”, patiesībā TTFB ietekmē daudzi faktori. Kā galvenos vajadzētu atzīmēt šādus:
- servera veiktspēja;
- servera noslogojums;
- servera standarta atbildes laiks;
- lapas saturs.
Citiem vārdiem sakot, tehniskajam aprīkojumam ir bez maz vai galvenā loma vietnes optimizācijas procesā. Ja skaitļošanas jaudas nepietiek, pat visvieglākā lapa tiks ielādēta lēni.
Savukārt, ja runā par pašas vietnes saturu, tad šeit būtiska uzmanība ir jāpievērš dažādiem “smagnējiem” elementiem, tādiem kā: grafika, flash-animācijas, Javascript, lielapjoma multivides datnes.
Kurā pakalpojumā var pārbaudīt vietnes ielādes ātrumu
Ir izstrādāts diezgan daudz specializētu rīku. Daži no tiem darbojas pilnīgi bez maksas un sniedz noderīgu informāciju diezgan labā daudzumā. Bet, ja jums ir nepieciešama detalizēta analīze ar izaugsmes punktu novērtējumiem, jums būs jāizvēlas maksas varianti.
- Google PageSpeed Insights ir vispopulārākais vietņu ielādes ātruma pārbaudes pakalpojums. Uz to līdzinās visi vietņveži, kuri virza projektus Google meklētājprogrammā. Ir jāsaprot, ka tas nesniedz visaptverošu informāciju un atstāj daudz aklo punktu, it īpaši, ja runa ir par vidējiem rādītājiem. Ļoti bieži Google PageSpeed Insights lielākajai daļai parametru vienkārši nosaka vidējo vērtību tā vietā, lai sniegtu precīzus datus.
- SpeedTest.net ir diezgan labs pakalpojums, kas var izsekot mērķa resursa ielādes ātrumu no dažādām pasaules vietām. Ja jūsu vietnes uzrāda izcilus rezultātus mītnes reģionā, tas nenozīmē, ka ar to vien pietiek. Ja jūs pulcējat auditoriju no visas pasaules, jums ir jādomā par katra tās segmenta ērtībām.
- Web Site Optimization – šī rīka interesanta iezīme ir iespēja veikt testus ar minimālu interneta savienojuma ātrumu. Ja precīzāk – ar modemu ātrumu jeb 14,4 KB sekundē. Mūsdienu vietnēm, lai atvērtos vaļā ar šādu kanālu, ir nepieciešama burtiski pusstunda.
- Pingdom Tools ir guvis popularitāti gan vietējo, gan ārvalstu vietņvežu vidū. Tas ļauj analizēt lapu pēc vairāk nekā septiņdesmit dažādiem ranžēšanas faktoriem. Tie ietver arī ielādes ātrumu. Papildus statistikai ziņojumā būs arī daži pamata ieteikumi esošās situācijas uzlabošanai.
- WebPageTest ļauj konfigurēt potenciālā apmeklētāja ģeogrāfisko atrašanās vietu, viņa fizisko ierīci, pārlūkprogrammas versiju un simulēt konkrētu pieprasījumu. Tādā veidā jūs varēsiet novērtēt servera veiktspēju dažādos apstākļos.
- PR-CY ir visaptverošs rīks, kas var novērtēt dažādus vietnes parametrus. Ielādes ātruma mērīšanas funkcija ir bezmaksas, un lai to izmantotu, nav jāmaksā par premium klases abonementu. Lai gan šajā gadījumā jūsu iespējas būs stipri ierobežotas.
- Seolik.ru ir 2015. gadā laistais klajā SEO projekts. Tas ietver dažādu rīku komplektu, kas ļauj apkopot vispārīgu statistiku par jūsu servera veiktspēju un lapu ielādes ātrumu. Dati nav īpaši precīzi, taču tie ir pilnīgi spējīgi demonstrēt kopējo ainu.
- Be1.ru ir bezmaksas pakalpojums, kas ļauj veikt vietnes tehnisko parametru padziļinātu analīzi. Tostarp: ielādes ātruma, apmeklētību, indeksēšanu, saišu masu, mobilo adaptāciju, pretplaģiātu, pozīciju pārbaudi un citus.
Kā uzlabot vietnes ielādes ātrumu
Resursa veiktspējas līmenis lielā mērā ir atkarīgs no tā datubāzē esošo datņu apjoma un serverim nosūtīto pieprasījumu skaita. Kā optimizācijas mērķi var iestatīt gan servera slodzes samazināšanu, gan lapu vidējā “svara” samazināšanu.
Apskatīsim dažus pamata padomus, kā uzlabot ielādes ātrumu:
- Samaziniet CSS un JS datņu apjomu un skaitu.
Noņemiet visus nevajadzīgos vai liekos kodus, kas neietekmē funkcionalitāti. Kā piemērus var minēt komentārus, atstarpes vai atkāpes. Tie visi ietekmē ātrumu, bet nesniedz nekādu reālu praktisku labumu. - Samaziniet serverim nosūtīto pieprasījumu skaitu.
Šeit nav runa par apmeklētāju darbībām, bet gan par to, kā tieši jūsu serveris tās uztver. Jo viens pieprasījums bieži noved pie veselas pieprasījumu grupas izveides dažādiem datu bāzes segmentiem. Kā piemēru var minēt tekstu, attēlus, stilus, scenārijus un līdzīgus elementus. Pieprasījumu procesu serverim var optimizēt, izmantojot standarta rīkus, kas tiek glabāti pārlūkprogrammā lietotāja pusē un kuriem nav nepieciešams veidot atsevišķus pieprasījumus. - Iestatiet paralēlu ielādi, izmantojot apakšdomēnus.
Pārvietojiet daļu datu bāzes uz apakšdomēniem un pieslēdziet tos, ja rodas nepieciešamība. Visērtāk tā ir strādāt ar attēliem vai videoklipiem. Ievietojiet tos atsevišķā datu bāzē un pēc vajadzības ielādējiet no tās. - Ievietojiet CSS lapas augšdaļā.
Satura vizualizācija pārlūkprogrammas pusē notiek pakāpeniski, tādēļ jūs varat ietekmēt konkrētu datu pārraides secību un panākt efektīvāku lapas ielādi. Pateicoties tam, apmeklētājs varēs sākt mijiedarboties ar saturu vēl pirms pilnīgas lapas ielādes. - Novietojiet visus “smagos” elementus lapas apakšdaļā.
Tad apmeklētājiem nebūs jāgaida, līdz tiks pabeigta lielu datņu pārsūtīšana. Pakāpeniska materiālu pārsūtīšana ir ārkārtīgi efektīva. Tā ļauj ievērojami paātrināt lietotāja mijiedarbības procesu ar saturu. - Neaizmirstiet, ka pārlūkprogrammai ir kešatmiņa.
Ievietošana kešatmiņā palīdz izveidot iepriekš ielādētu datu kopijas, kas ievērojami paātrina ielādi atkārtotu pieprasījumu gadījumā. Attēlot iepriekš atvērtus elementus ir daudz vienkāršāk, nekā tos pārraidīt no nulles. - Izmantojiet CDN iespējas.
Content Delivery Network ir visa sistēma, kas ietver pa visu pasauli izvietotu serveru tīklu. Pateicoties šādai organizācijai, apmeklētāju pieprasījumus apstrādās tuvākais serveris, kas ievērojami paātrina mijiedarbības procesu. Šādi rīki ir piemēroti lieliem komerciāliem projektiem, kuriem ir svarīgi sekot līdzi visu savu klientu apkalpošanas kvalitātei. - Izmantojiet arhivēšanas iespējas.
Ir atsevišķs rīks – GZip, kas arhivē datnes ar paplašinājumiem .html, .css un .js. Pateicoties tam, serveris apstrādā samazināta apjoma informāciju. Pārlūkprogramma saņem arhīvus un izpako tos jau lietotāja pusē. - Padariet attēlus “vieglākus”.
Attēlu optimizēšana, samazinot to apjomu, var ievērojami paātrināt ielādi, nezaudējot materiālu faktisko kvalitāti. - Samaziniet datņu apjomu.
Jebkurus multivides elementus var vienkāršot. Protams, punktu kļūs mazāk, un tādējādi var ciest arī attēla asums. Taču lielākā daļa globālā tīkla lietotāju mūsdienās izmanto mobilās ierīces. Un nelielā ekrānā 4K attēls faktiski neatšķiras no FullHD. Bieži vien ātruma labad ir vērts pazemināt kvalitāti vēl vairāk. Parasti apmeklētāji vairāk novērtē ielādes ātrumu nevis skaistus fotoattēlus.